EGU:n palkitut

EGU palkitsee vuosittain pikkujoulujen yhteydessä kuluneella kaudella GRL-kilpailuissa menestyneitä kerhoa edustavia koiria. Palkitsemisperusteena käytetään GRL:n Vuoden Koira-pisteitä. EGU Special -palkinnon saajan päättää edellisen vuoden Special-palkittu ja palkinnon saaja julkistetaan vasta juhlassa.

Aikaisempien vuosien EGU koirat


G 2020 Alces (Joe Cool - Columba) u. om. Arto Kovanen
W 2020 Friendly Face (Wilson Supersonic - Hulabaloo) u. om. Ulla Bard

G 2019 Shout Shout Joy (Bling It On - Joynight) n. om. Reija & Jouni Kiiski
W 2019 Friendly Face (Wilson - Hulabaloo) u. om. Ulla Bard

2018 August (Bit Chili - Corner Stone), n, om. Noora Goutsoul

2017 Punaluu Black (Bling It On - Hula Girl), u, om. Leila & Keijo Salonen

2016 Punaluu Black (Bling It On - Hula Girl), u, om. Leila & Keijo Salonen

2015 Braka (Collision - Titan Buff), n, om. Saija Jämsä

2014 Pigpen (Plan Jack - Pilot's Girl), u, om. Lotta Paju

2013 Deneview Snowtoe (Blackstone Gene - Westmead Aoifa), u, om. Timo Mäenpää

2012 Herself (He Said So - Cream'em Mate), n, om. Mirja Piranta

2011 Herself (He Said So - Cream'em Mate), n, om. Mirja Piranta

2010 Kaikias (Solve the Puzzle - Pepperseepearl), u, om. Jonna & Timo Paronen

2009 Eijas Choice (Crash - Chosen Way), u, Eija Mäki & Aarne Hatakka

2008 Stainless Steve (Snowy Joey - Borna Pebbles ), u, om. Riitta Hassinen

2007 Jack The Hawk (Carlisle Jack - Joyful Hawk), u, om. Kennel Run-Up

2006 Silvereye (Icetrick - Joyful Hawk), u, om. Camilla Kaasinen

2005 Little River (Fire Whiz - The Other Taylor), u, om. Nina ja Timo Sulonen

2004 Hold On (Notable Ruler - Chip of Cold), u, om. Arto Kovanen

2003 Hold On (Notable Ruler - Chip of Cold), u, om. Arto Kovanen

2002 Volare (Top Honcho - Hayling Island), u, om. Meeri Salonen & V-M Ojanperä (jaettu sija)

2002 Elbony Phapillon (Mustang Jack - Elbony Phoenix), n, om. Inari Wallenius (jaettu sija)

2001 Elbony Dingo (Top Honcho - Savedbythebell), n, om. Aaro Wallenius

2000 Shogun Supreme (Feel the Cold - Fireflas), u, om. Saara Palviainen

1999 Notable Ruler (Gallant Ruler - Stormy Opera), u, om. Arto Kovanen

1998 Notable Ruler (Gallant Ruler - Stormy Opera), u, om. Arto Kovanen

1997 Captain Coconut (Feel the Cold - Wild Fire), u, om. Arto Kovanen

1996 Captain Coconut (Feel the Cold - Wild Fire), u, om. Arto Kovanen

1995 Captain Coconut (Feel the Cold - Wild Fire), u, om. Arto Kovanen

1994 Cetus (Blainn - Menuet), u, om. Riitta Hassinen

1993 Temprano (Port Fury - Samba), u, om. Jouni Kiiski